Tkaniny tapicerskie: 5 powodów, dla których warto obić meble na nowo

We współczesnych czasach większość ludzi woli kupować nowe rzeczy, zamiast spróbować odnowić starsze. Oczywiście to rozwiązanie jest proste i szybkie. Istnieje jednak szereg powodów, dla których warto przemyśleć opcję odrestaurowania kanapy czy foteli nową tapicerką. Tkaniny tapicerskie pozwalają uwolnić kreatywność i stworzyć z mebla z historią coś zupełnie nowego.

Wzór dostępny do druku na ctnbee.com

Spis treści

Drugie życie ulubionego wyposażenia

Tapicerowanie mebli warto przeprowadzić zwłaszcza wtedy, gdy z danym elementem wyposażenia jesteśmy bardzo zżyci. Zabytkowe sofy, szezlongi o oryginalnym kształcie, niesamowicie wygodne pufy – jest wiele powodów, dla których nie chcemy się z nimi żegnać. Tkaniny tapicerskie na meblach pozwolą urządzić dom w stylu retro. Kanapa z poprzedniego wieku, kupiona na pchlim targu za bezcen, może stać się centralnym elementem aranżacji. Powrót do motywów PRL, stworzenie eleganckiego wnętrza w stylu lat 20., a może retro akcent w nowoczesnym designerskim salonie? Nowa tapicerka daje ogromne możliwości aranżacyjne, gdy chce się odtworzyć dawny styl lub dodać świeżości obecnemu umeblowaniu. Warto odnawiać zwłaszcza te elementy wyposażenia, które nie są już produkowane lub mają wartość sentymentalną dla domowników.

Sprawdź także: Tkaniny – czym kierować się przy ich wyborze?

Wzór dostępny do druku na ctnbee.com

Tkaniny tapicerskie -nieograniczona dowolność

Czy warto mieć kolejny szablonowy pokój, którego wyposażenie pochodzi z gazetki popularnej sieci meblowej? Czy podczas wchodzenia do salonu swoich znajomych nie przechodzi Ci czasem przez myśl „to już gdzieś było”? Zwykle podczas zakupu nowych mebli klient otrzymuje wzornik, który pozwala dobrać rodzaj i kolorystykę obicia. Wybór oscyluje zwykle wokół dosyć typowych i stonowanych możliwości. Prawdziwą wolność w aranżowaniu wnętrz daje dopiero tapicerowanie mebli barwnymi tkaninami. To do Ciebie należy wybór, jaki materiał znajdzie się na wyposażeniu. Wybierz fakturę, która najlepiej dopasuje się do wnętrza i Twoich oczekiwań. Jednak prawdziwe szaleństwo zaczyna się, gdy pora na wybór wzoru. Do fotela dziecięcego można dopasować motywy ulubionych zwierząt lub bajkowych postaci. Eleganckie salonowe meble mogą stać się zupełnie szalone, kiedy każdy z nich otrzyma inny rodzaj tapicerki. Dla osób ceniących sobie bardziej stonowane rozwiązania, znalezienie idealnego wzoru również nie będzie problemem.

Wzór dostępny do druku na ctnbee.com

Sposób na czas wolny

Oczywiście tapicerowanie można oddać w ręce fachowca, jednak warto spróbować wykonać je samemu. Fani robótek ręcznych i majsterkowania na pewno odczują satysfakcję z wykonanej samemu pracy. Tapicerowanie mebli tkaninami nie zajmuje dużo czasu i nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zwykle już w kilka dni można cieszyć oko efektami działania. Zdarza się, że fachowcy są trudno dostępni ze względu na duże obłożenie pracą. Poza tym niektórzy mieszkają w sporej odległości. To również ciekawy pomysł na spędzenie czasu wspólnie z dziećmi, partnerem lub przyjaciółmi. Kreatywnie spędzony czas odpłaci się zacieśnieniem relacji i radością z wykonanego zadania. Pozwoli także na zdobycie nowej umiejętności, która być może wciągnie na tyle, że stanie się pasją i sposobem na odprężenie w wolnych chwilach.

Sprawdź także: Jak uszyć poduszki na kanapę? Instruktaż krok po kroku


Gdy wszystko jest w porządku, ale…

Zdarza się, że mebel jest prawie zupełnie nowy lub prezentuje się doskonale, ale ma jakiś mały mankament. Mógł powstać w wyniku nieostrożnego picia herbaty przy ulubionym serialu lub podczas zabawy dziecka z kotem. To jedna plama lub kilka zadrapań, ale gdy umiejscowione są w widocznym miejscu, stają się wyjątkowo uciążliwe. Nie trzeba decydować się na zupełnie nową tapicerkę dla całego wyposażenia. Wystarczy odnowić obicie na tym małym fragmencie, który tak bardzo przykuwa wzrok. Mając pomysł na patchworkową stylizację, możliwe jest połączenie wyróżniającego się fragmentu obicia, np. z ozdobnymi poduszkami. Przeplatanie bieli z kwiatowymi motywami może dać obłędny efekt. Warto podjąć się naprawy tego jednego skrawka. Przecież jedna plama nie oznacza konieczności wymiany całego zestawu komfortowych mebli.


By być eko!

Coraz więcej uwagi przykładamy do spraw ekologii. Warto pomyśleć o nich także podczas reorganizacji wnętrz. Zamiast kupować nowe meble, których produkcja i dystrybucja kosztują planetę wiele emitowanego dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń, być może lepiej postawić na odnowienie tapicerki przy pomocy tkanin. Stworzenie nowego obicia wymaga znacznie mniejszych nakładów energetycznych i nie zużywa tak wielu surowców. Dla ceniących sobie życie w duchu zero waste możliwość odnawiania starego wyposażenia to prawdziwa gratka. Jeśli takie osoby decydują się na zakup używanych mebli, co również jest ekologicznym wyborem, mogą nadać im nowy wygląd i własny niepowtarzalny styl. Dzięki nowej tapicerce do śmieci trafi znacznie mniej odpadów, a proekologiczny właściciel łóżka czy kanapy będzie mógł spać z czystym sumieniem.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jak uszyć poduszki na kanapę? Instruktaż krok po kroku

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij