Jak rozpoznać ubrania dobrej jakości?

Ubrania towarzyszą nam wszędzie. W pracy, w domu, na spacerach, nawet podczas snu. Nic więc dziwnego, że od materiałów, które każdego dnia otulają naszą skórę oczekujemy, żeby były wygodne i przyjemne w dotyku. Ubrania dobrej jakości nie tylko zapewnią Ci najwyższy komfort użytkowania, ale możesz mieć pewność, że przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą Ci latami. Jak i gdzie szukać ubrań dobrej jakości? 

Spis treści

Elementy składowe jakości ubrań

Co wływa na jakość kupowanych przez nas ubrań? Jakie cechy decydują, o tym, że odzież jest dobra gatunkowo? Na jakość ubrania składa się między innymi: materiał, krój, szycie oraz detale. Zobacz, na co musisz zwracać uwagę, poszukując ubrań dobrej jakości. 

Po pierwsze, materiał

Materiał to fundament jakości odzieży. Materiał, z którego wykonane jest ubranie decyduje o jego wyglądzie, komforcie użytkowania, sposobie pielęgnacji, trwałości i kosztach. Połowa ceny ubrania to właśnie cena materiału, dlatego często producenci sięgają po mniej kosztowne rozwiązania. Jak szukać dobrej jakości materiału w odzieży? 

Czy materiał pasuje do rodzaju odzieży? 

Gdy rozpoczynasz poszukiwania dobrej gatunkowo odzieży, zacznij od sprawdzania informacji na wewnętrznych wszywkach ubrań. Zwykle znajdziesz je w szwie bocznym, w pasie spodni, czasem przy szyi. Na wszywce znajdziesz informacje o składzie surowcowym. To właśnie od podpowie Ci, czy materiał pasuje do rodzaju ubrania. Pomyśl o tym, gdzie będziesz nosić dane ubranie. Inne włókna sprawdzą się na zewnątrz w upalne dni, inne zapewnią komfort podczas ćwiczeń na siłowni. Odzież sportowa i wierzchnia często jest wykonana z materiałów syntetycznych, w tym poliestru, które nie chłoną wilgoci, szybko schną i są wyjątkowo wytrzymałe. Kaszmir i wełna są doskonałe na na chłodne dni, bo oddychają, ale zapewniają ciepło. Bawełna jest właściwie uniwersalna – jest przewiewna, ale i ciepła, można znaleźć ją w letnich sukienkach lub wyjściowych koszulach. 

Czy jest oddychający?

Ogromną częścią komfortu użytkowania odzieży jest ich przepuszczalność. Materiały, które odprowadzają wilgoć ze skóry sprawiają, że możesz czuć się sucho, wygodnie i świeżo. Przy wyborze codziennych unrań, które nosimy blisko skóry, przepuszczalność powietrza ma ogromne znaczenie. Tyczy się to bielizny, t-shirtów, bluzek, skarpetek czy spodni. W takich ubraniach szukaj naturalnych materiałów, w tym bawełny, lnu, wełny i wiskozy. Uważaj na włókna syntetyczne – niewielka domieszka poprawia elastyczność i wytrzymałość odzieży, natomiast wysoka zawartość w składzie pogarsza przepuszczalność powietrza. 

Jaki jest w dotyku?

Koniecznie dotknij materiał i sprawdź, czy jest miły i przyjemny. Materiał, który jest miękki, przyjemny dla skóry umili nam noszenie odzieży i sprawi, że będziemy po nią sięgać częściej. Cudownie w chłodny dzień otulić się miękkim kaszmirem lub puszystą aplaką czy mięsistą, stuprocentową bawełną. Na jakość tkaniny wpływa jej splot i długość włókien. Zarówno naturalne, jak i syntetyczne włókna można spotkać w wersji nisko- jak i wysokogatunkowej. 

Gramatura materiału, czyli czy będzie wytrzymały, gruby czy może cienki 

Przez cięcie kosztów produkcji spada nie tylko jakość materiału ale i jego grubość. Cieńsze materiały spotykamy w codziennych t-shirtach, letnich sukienkach lub spodniach. Może się to wydawać celowe, w końcu cieńszy materiał na lato wydaje się bardziej przewiewny. Niestety największym minusem cienkich tkanin jest ich wytrzymałość. Staraj się wybierać materiały o gęstrzym splocie, solidne, nieprześwitujące i cięższe. Nie tylko będą lepszej jakości i posłużą dłużej, ale i będą się lepiej układać na ciele. 

Na wytrzymałość materiału wpływ ma sam skład odzieży. Jeżeli sięgasz po mieszanki włókien o różnych, przeciwstawnych właściwościach, wybieraj ubrania, w których przeważa jedno z włókien. W odzieży wykonanej z bawełny, poliestru i elastanu wybieraj rzeczy, gdzie jest co najmniej 75% przewaga jednego włókna. Połączenie elastanu, poliestru i bawełny może sprawić, że różne włókna w praniu będą kurczyć się i mechacić w różnym tempie. 

Po drugie, wykonanie 

Trzymasz już w dłoniach ubranie z dobrej jakości materiału, pora zwrócić teraz uwagę na jego jakość wykonania. Tutaj spójrz przede wszystkim na proporcje ubrania, dopasowanie, rozmieszczenie szwów i jakość nici. Wszystkie te elementy mają wpływ na jakość oraz wytrzymałość konkretnego ubrania. 

Nici i szwy

Wcale nie musisz mieć wielkiego doświadczenia krawieckiego, żeby docenić dobrze odszyte ubranie. Zacznij od obejrzenia widocznych, zewnętrznych szwów, a następnie wywróć ubranie na lewą stronę i przyjrzyj się szwom wewnętrznym. Dobrą jakość rozpoznasz po dopasowanych kolorystycznie, mocnych niciach. Oczywiście, o ile kontrastujące z materiałem nici nie są częścią projektu, jak jaśniejsze beżowe lub żółte przeszycia jeansów. Rozciągnij lekko szew i zobacz, czy nici nie pękają. Zwróć uwagę na to, czy szwy są proste, w równych odległościach od siebie i krawędzi materiału. Istotna jest też gęstość szwów – im gęstsze, szczególnie w miejscach, które w odzieży są narażone na intensywne użytkowanie, tym wytrwalsze będzie ubranie. Unikaj ubrań, w których nici w szwach są luźne, szwy rozchodzą się nawet przy lekkim rozciągnięciu, a po lewej stronie ubrania wszędzie pełno wystających nitek. 

Nadruki

Jeżeli decydujesz się na ubrania z nadrukowanymi wzorami lub grafikami, koniecznie przyjrzyj się ich wykonaniu. W przypadku nadruków na koszulkach czy bluzach wykonanych metodą sitodruku rozciągnij delikatnie materiał w miejscu motywu i sprawdź, czy wzór nie pęka lub nie odkleja się od powierzchni materiału. Jeśli decydujesz się na materiały ze wzorem, dotknij tkaniny i sprawdź, czy druk jest wyczuwalny pod palcami. Drukowane ubrania dobrej jakości nie będą tracić koloru, nawet po wielu praniach, a same drukowane wzory nie będą wyczuwalne na tkaninie czy dzianinie. Jak znaleźć dobre gatunkowo bluzy z własnym nadrukiem? Dobra jakość ubrań z nadrukiem zależy od zastosowanej technologii druku, użytych pigmentów i oczywiście materiałów bazowych, na które nanoszone są wzory. Twoją jakościową garderobę mogą urozmaicić wysokogatunkowe bluzy z własnym nadrukiem. Dobra jakość drukowanych materiałów to tutaj podstawa stworzenia jedynego w swoim rodzaju ubrania. 

Wykończenia 

Dużą częścią jakości odzieży są jej wykończenia. Zobacz, jak wszyty jest zamek błyskawiczny, jak obszyte są dziurki i przyszyte guziki. Zobacz, czy przy przymocowanych klejem ozdobach nie ma plam spoiwa na materiale. Dobrej jakości ubranie charakteryzuje estetyka w każdym, nawet najmniejszym detalu. Każdy szew i brzeg tkaniny będzie wykończony równo i pięknie, ozdoby i guziki będą solidnie trzymać się materiału a krój będzie idealny i dopasowany. 

Cena ≠ jakość 

Tak, ubrania dobrej jakości kosztują więcej, niż dowolny t-shirt z popularnej sieciówki. Nie, nie zawsze wysoka cena ubrania idzie w parze z wysoką jakością. Ostatnią rzeczą, którą należy się sugerować podczas wyboru dobrej jakości ubrań jest ich koszt. 

Czy wszystko w szafie musi być dobrej jakości?

Nie każdego stać na skompletowanie całej garderoby z ubrań wyłącznie wysokiej jakości. Średniej klasy ubrania, a czasem nawet te gorsze jakościowo elementy garderoby świetnie spełnią swoją rolę, szczególnie jeśli Twój budżet na zakupy odzieżowe jest ograniczony. Jeżeli możesz pozwolić sobie tylko na kilka dobrej jakości rzeczy, co warto dodać do swojej szafy? Zainwestuj w dobrej jakości płaszcze lub inną odzież wierzchnią, dobrą parę jeansów, buty i ubrania o klasycznych, ponadczasowych krojach, które nie wyjdą z mody w kolejnym sezonie.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij