Znane przysłowie: ,,jak cię widzą, tak cię piszą” odnosi się do oceny wyglądu. Estetyka, schludność, dopasowane ubrania – wszystko to wpływa na aparycję oraz to, jak odbierają nas inni. Samodzielne szycie ubrań jawi się jako jedno z często wybieranych rozwiązań w drodze o unikatową garderobę. Oryginalne ubrania mają jednak swoją cenę. Jakie więc można wyróżnić plusy i minusy szycia ubrań na miarę?
Spis treści
- Od czego zacząć szycie ubrań?
- Szycie ubrań krok po kroku
- Jakość ubrań szytych na miarę
- Trudy szycia ubrań w domu
- Podsumowanie
Od czego zacząć szycie ubrań?
W kompletowaniu garderoby możesz skorzystać z umiejętności własnych lub pomocy krawcowej. W zależności od tego, jak dobrze radzisz sobie z maszyną do szycia, możesz skusić się na uszycie dodatków i drobnych akcesoriów lub sukienek, płaszczy, a nawet całych kolekcji do własnej szafy. Wśród osób zainteresowanych krawiectwem jednym z pierwszych dylematów jest kwestia tego, jak zacząć szycie ubrań. Pytanie to niejako łączy się z pierwszą zaletą samodzielnego szycia ubrań – możliwością, a zarazem potrzebą wybrania odpowiedniego materiału.
Sprawdź także: Podstawowe techniki szycia – przegląd
Kupując ubrania w sieciówkach nie masz wpływu na materiał, z którego dana rzecz została wykonana. Sztuczne materiały, z których często wykonana jest taka odzież, oprócz tego, że często podrażniają skórę, charakteryzują się również brakiem elastyczności oraz małą zdolnością do pochłaniania wilgoci. Dlatego przygotowania do samodzielnego szycia ubrań warto rozpocząć od kupna właściwej tkaniny lub dzianiny. Porządny, naturalny materiał, dopasowany do pory roku, zimą będzie się odznaczał odpowiednimi właściwościami termoizolacyjnymi, a latem oszczędzi nam nadmiernego pocenia się. Zakup naturalnych włókien, na przykład bawełnianych, pozwoli skórze oddychać i spowoduje, że będziemy czuć się komfortowo przez cały dzień.
Podczas podejmowania decyzji o wyborze materiału do szycia, pamiętaj, że masz możliwość zamówienia tkaniny lub dzianiny idealnie skrojonej do Twoich potrzeb. Jeżeli nie chcesz przekopywać się przez tysiące wzorów w sklepie z tekstyliami, zastanów się nad skorzystaniem z usług, jakie oferuje cyfrowa drukarnia materiałów. Możesz w niej wydrukować dowolny projekt – taki, który samodzielnie wgrasz do systemu, lub taki, jaki wybierz z bogatej kolekcji wzorów. W kolejnych krokach wybierasz materiał, na jakim chcesz wydrukować wybrany wzór i decydujesz, jak wiele tkaniny lub dzianiny potrzebujesz. Proste rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie unikatowość i kreatywność.
Sprawdź także: Jak wydrukować wzór na tkaninie lub dzianinie?
Szycie ubrań krok po kroku
Nieszablonowa garderoba bez wątpienia potrafi sprawić, że będziesz wyróżniać się z tłumu. Jeśli chcesz mieć pewność, że na rodzinnym weselu lub sylwestrowej zabawie nikt nie będzie miał takiego samego stroju jak Ty, to warto postawić na własne zdolności lub zaprzyjaźnioną krawcową. Kiedy już wiesz, z czego szyć ubrania, to możemy skupić się na ich odpowiednim kroju. Oczywistą zaletą szycia ubrań na miarę jest możliwość ich perfekcyjnego dopasowania do własnej sylwetki. Odpowiedni rozmiar stroju pozwoli ukryć niedoskonałości figury oraz sprawi, że obejdziesz się bez zmartwień o zbyt głęboki dekolt czy zbyt długi dół.
Szycie ubrań na miarę okazuje się także bardzo pomocne dla kobiet w ciąży.
Kupno odzieży dla przyszłych mam, szczególnie w mniejszych miejscowościach, jest nieco kłopotliwe. Moda ciążowa nie zawsze staje na wysokości zadania, problemem bywa także dobór właściwego rozmiaru. Wygodne spodnie na gumce, luźna tunika oraz swetry oversize – szycie ubrań ciążowych umożliwia dostosowanie odzieży do własnych potrzeb, kiedy wyjście w spodniach dresowych niekoniecznie wpisuje się w dress code danego wydarzenia.
Jakość ubrań szytych na miarę
Przy wymienianiu zalet samodzielnego szycia ubrań trudno nie wspomnieć o ich jakości. Zwisające nitki, odpadające guziki, prujący się sweter i mechacący się płaszcz to tylko niektóre mankamenty odzieży kupowanej w centrach handlowych. Szycie ubrań dla siebie, w porównaniu z ubraniami szytymi dla popularnych koncernów, wiąże się ze zdecydowanie większą ilością czasu, która jest poświęcona dla wykonania danej rzeczy. Dzięki temu szyte przez Ciebie ubrania odznaczają się m.in. dokładnością szwów, idealnie wszytym zamkiem i idealną długością. A przede wszystkim są unikatowe i oryginalne!
W przypadku korzystania z pomocy krawcowej, wiemy, że dane ubrania stanowią dla niej wizytówkę i przepustkę do dalszej współpracy.
Precyzja i staranność to podstawowe cechy, którymi powinna odznaczać się dobra krawcowa. Przy jej poszukiwaniu zasięgnij rad sąsiadów lub skorzystaj z pomocy internetowego forum, tak, aby uniknąć miliona przymiarek i dodatkowych poprawek.
Trudy szycia ubrań w domu
Samodzielne szycie ubrań ma też swoje wady. Pierwszym co przychodzi na myśl, jest dosyć wysoki koszt wykonania stroju. W przypadku pomyłki, złego cięcia lub zbyt krótkich rękawów może się okazać, że nasza praca pójdzie na marne. W tym wypadku, oprócz cennego czasu, zmarnujemy także specjalnie zaprojektowany lub znaleziony przez nas materiał. Niestety ubrań szytych samemu nie można reklamować, co sprawia, że oprócz braku stroju będziemy musieli się również zmierzyć ze stratą finansową.
Podobnie jak w malowaniu, wizja w naszej głowie nie zawsze przekłada się na otrzymane efekty. Czy to ze względu na brak odpowiednich umiejętności, czy pośpiech, projekt ubrania niekoniecznie równa się efektowi końcowemu. Jeżeli szyjemy na ostatnią chwilę, to może się okazać, że wymarzony przez nas strój nie leży tak dobrze, jak to sobie wyobrażaliśmy. Taka sytuacja, obok lekkiej paniki, spowodowanej brakiem kreacji na ważną imprezę, może skończyć się także niepotrzebnym stresem i zniechęceniem do dalszych prób szycia.
Aby zminimalizować ryzyko różnych błędów, pamiętaj, aby przed i podczas szycia dokładnie wszystko planować, mierzyć i kontrolować.
Podsumowanie
Szycie i przerabianie ubrań w domowym zaciszu wymaga wieloetapowego przygotowania. Droga od zakupu właściwego materiału, poprzez wybór kroju i dopasowanie ubrania do własnej sylwetki, aż do precyzji wykonania, jest czasochłonna i wymaga sporo pracy. Wszystko zaczyna się od koncepcji i wyboru odpowiedniego materiału. Zadbaj o to, aby tkaniny lub dzianiny, z których będziesz szyć, były naturalne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Uzbrój się w cierpliwość i nie trać zapału.Posiadanie unikatowych, samodzielnie uszytych ubrań to nie tylko powód do dumy, ale również niesamowita satysfakcja. Gdy raz poznasz jej smak, będziesz chcieć szyć więcej i więcej!
Szukasz odpowiednich materiałów do szycia? Sprawdź naturalne materiały z certyfikatem OEKO-TEX dostępne w CottonBee.