Jak zacząć szyć na maszynie? Przewodnik krok po kroku

Szycie na maszynie wymaga dużo cierpliwości i motywacji, jednak pierwsze samodzielne wykonanie własnej torby czy bluzki sprawi Ci ogromną satysfakcję. Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć szyć na maszynie, a posiadasz w domu taki sprzęt lub dopiero przymierzasz się do jego zakupu, pamiętaj o podstawowej rzeczy – nie wyrzucaj instrukcji obsługi. W końcu to na tej maszynie będą powstawały Twoje najpiękniejsze dzieła. Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi radami z instrukcji, co i do czego służy, aby Twoja praca była łatwa i przyjemna.

Spis treści

Zanim jednak usiądziesz do sprzętu i zaczniesz szyć, powinnaś poznać proste podstawy szycia na maszynie. Na początek przygotuj sobie kartkę papieru, na której możesz narysować swój pierwszy strój. Zastanów się, co chcesz uszyć. Jeżeli masz w głowie wymarzony projekt, przenieś go najpierw na kartkę. Pierwsze ćwiczenia najlepiej jest wykonać na starym prześcieradle czy zasłonie. Do szycia ubrań czy innych dodatków wybierz stabilne i sztywne tkaniny, które nie rozciągają się ani wzdłuż ani wszerz.

nauka szycia na maszynie

Tkaniny i akcesoria do szycia

Każdy, kto zastanawia się jak zacząć szyć na maszynie, powinien zaopatrzyć się w niezbędnik krawiecki. Jest to bardzo przydatny zestaw obejmujący tkaniny i akcesoria do szycia zarówno dla osób, które interesuje nauka szycia na maszynie, jak i dla osób marzących o ręcznym szyciu dodatków. W takim niezbędniku powinny się znaleźć:

  • Nici – przy wyborze zwróć uwagę na ich trwałość i kolor. Biel, beż oraz czerń to uniwersalne kolory nici
  • Zapasowe igły – te akcesoria zamontowane w maszynie często się wyginają i łamią. W takim przypadku warto mieć dodatkowe igły o różnej grubości
  • Zapasowe szpulki – tzw. bobinki. Dzięki nim unikniesz ciągłego zwijania i nawijania nowych kolorów nici
  • Szpilki, agrafki i poduszka do szpilek – te narzędzia uratują Cię wtedy, kiedy będzie trzeba przypiąć wykrój do materiału, spiąć kilka warstw tkaniny czy zrobić zaszewki
  • Kreda lub mydło do pisania po materiale – są to akcesoria, dzięki którym narysujesz kształty i wyznaczysz linie pomocnicze na materiale. Specjalne kredy i mydło nie pozostawiają żadnych śladów
  • Nożyczki krawieckie – w porównaniu do zwykłych nożyczek nie strzępią i równo utną materiał
  • Prujka – jest to ostry ząbek, który radzi sobie z każdym krzywo zszytym szwem
  • Centymetr krawiecki – pozwala na precyzyjne wymiary
  • Żelazko – zaprasuje ściegi i wygładzi dany materiał

Sprawdź także: Jak wybrać maszynę do szycia dla początkujących?

Przybory do szycia

Takie wyposażenie jest już połową sukcesu na drodze nauki szycia. Dodatkowo warto mieć w swojej pracowni podkładki pod maszynę oraz dobre oświetlenie. Na przechowanie wszystkich drobnych narzędzi idealnie sprawdzi się organizer lub kuferek. Przy wyborze materiału na początku staraj się wybierać tkaniny grube i elastyczne, które nie ślizgają się podczas szycia. Doskonała jest bawełna, która jest odpowiednia dla osób początkujących. Wysokiej jakości tkaniny i dzianiny, na których wydrukujesz dowolny wzór, znajdziesz w CottonBee. Druk na tkaninach i druk na dzianinie to nieskończone możliwości kreatywnej ekspresji!

Materialy na zamowienie - szycie z wlasnych materialow

Podstawowe ściegi maszynowe

Najłatwiejszym ściegiem dla osób zastanawiających się, jak zacząć szyć, jest przede wszystkim szew prosty, który, jak sama nazwa wskazuje, biegnie po prostej linii. Jest to ścieg, którym zszyjesz fragmenty materiałów, wykończysz brzegi i poprzyszywać suwaki. Podobnie wygląda szew wsteczny, który jest wykonywany przez maszynę w przeciwnym kierunki niż ścieg prosty. Jest on wykorzystywany do ryglowania, czyli wzmacniania ściegu na jego początku i końcu. Jeżeli opanujesz te dwa ściegi, w następnej kolejności możesz korzystać z podstawowego szwu dekoracyjnego, inaczej nazywanego zygzakowym. Jest to zazwyczaj stosowany do wykończeń tkanin lub zszywania fragmentów materiału.

Podstawowe sciegi maszynowe

Wykroje do szycia – kiedy z nich korzystać?

Jeżeli opanujesz podstawy szycia, możesz zacząć korzystać z wykrojników. Są to papierowe wzorniki części, jakie powinny być wycięte z materiału, a następnie zszyte zgodnie z instrukcją. Wykroje do szycia zazwyczaj są przygotowane tak, że wystarczy tylko przerysować pokazane linie na kalkę czy inny odpowiedniej wielkości arkusz przezroczystego papieru. Przy odwzorowywaniu musisz pamiętać, że każdy przedstawiony symbol jest ważny, a jego znaczenie znajdziesz w instrukcji wykroju.

Uczymy sie szyc na maszynie

Po odrysowaniu kształtów, możesz zacząć je wycinać, a następnie ułożyć je na materiale tak, aby zostało również miejsce na szwy. Wycięte elementy zepnij szpilką z wykrojem i wypisz na nich najważniejsze informacje, takie jak odrysowana część (np. rękaw) i opis gotowego projektu. Na sam koniec przejdź do zszycia wszystkich materiałów zgodnie z instrukcją dołączoną do wykroju.

Sprawdź także: Najczęstsze błędy popełniane podczas szycia

Jak zacząć szyć własne ubrania?

Pamiętaj, żeby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Jeżeli długo zastanawiałaś się, czy szycie na maszynie jest trudne, nie zabieraj się od razu za tworzenie sukienek o wyszukanych wzorach. Zacznij od szycia prostych rzeczy. Na sam początek stwórz pierwszą czapkę lub szalik. Są to najłatwiejsze rzeczy do wykonania zarówno na maszynie, jak i do szycia ręcznego.

Bluzka uszyta z dresowki petelkowej
Bluzka uszyta z dresówki pętelkowej wydrukowanej w CottonBee

Następnie spróbuj uszyć dziecięce spodenki, które możesz samodzielnie zaprojektować. Stopniowo przechodź do trudniejszych rzeczy. Cierpliwie podchodząc do szycia, nawet nie zauważysz, kiedy samodzielne szycie sukienek o eleganckim i nieszablonowym fasonie nie będzie dla Ciebie żadnych wyzwaniem. Pamiętaj, że drukowanie na materiałach wybranego wzoru w połączeniu z gotowym wykrojem pozwoli uszyć Ci wymarzone i oryginalne ubrania, których nie ma w żadnym sklepie.


Gosia z CottonBee

Powrót do góry
Przeczytaj również

Najczęstsze błędy popełniane podczas szycia

sewing machine
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij